Zvažujete dobrovolnou registraci k DPH? Poradíme, jak na to
I pokud se vás zákonná povinnost ohledně plateb DPH netýká, můžete se rozhodnout, že se plátcem DPH stanete dobrovolně. To může mít několik důvodů. Například už v dané chvíli víte, že stanovený limit obratu během kalendářního roku překročíte. Nebo chcete využít ekonomické výhody, které vám přihlášení k platbě DPH může přinést. Pokud totiž například nakupujete zboží nebo služby od jiných plátců DPH, můžete si uplatnit nárok na odpočet DPH na vstupu, pokud jste k DPH zaregistrováni. Bez registrace to však nelze.
Jedinou podmínkou, kterou u dobrovolné registrace musíte splnit, je poskytování plnění spojeného s nárokem na odpočet daně (nejde např. o finanční služby).
Registrace je dobrovolná, a tak ji správce daně přijmout nemusí
Registraci provedete vyplněním registračního formuláře, kde uvedete údaje o podnikající či právnické osobě. V případě dobrovolné registrace bohužel nemáte zaručeno, že se plátcem DPH stanete, a to ačkoliv si to přejete. Vaši registraci totiž musí povolit správce daně. Své šance na bezproblémové schválení však můžete zvýšit tím, že k registračnímu formuláři přiložíte vhodné dokumenty. Ty nejsou povinné, ale mohou vám pomoci. Doporučujeme proto k registraci přiložit také:
- podnikatelský záměr (popis a shrnutí vašich ekonomických aktivit, uvedení sídla a obchodních partnerů),
- odůvodnění dobrovolné registrace (např. že odběratelé i dodavatelé budou převážně plátci DPH),
- doložení skutečného sídla a provozovny (např. nájemní smlouvou či výpisem z katastru nemovitostí),
- informace o dodavatelích a odběratelích (tady je vhodné doložit i vzor fakturace a smluvní dokumentaci),
- informaci o tom, kdo je zodpovědný za účetnictví firmy (uveďte účetní, případně daňovou kancelář),
- informace o počtu zaměstnanců (stávajících nebo plánovaných),
- informace o bankovních účtech (doložte smlouvou k bankovnímu účtu/bankovní výpis).
Na rozhodnutí o registraci má finanční úřad 30 kalendářních dnů. Pokud správce daně vaši žádost schválí, zašle vám potvrzení v podobě “Rozhodnutí o registraci”. V něm vám přiřadí platné DIČ, zdaňovací období DPH (při registraci jde vždy o měsíční období) a datum, ke kterému se stáváte plátcem DPH.
V tuto chvíli také musíte upravit vaše fakturační údaje tím, že do nich doplníte přidělené DIČ. Toto DIČ je následně nutné uvádět hlavně u přeshraničních nákupů, aby došlo ke správné fakturaci v režimu přenesené daňové povinnosti.
Kromě toho musíte od této chvíle každý měsíc podávat přiznání k DPH, kontrolní hlášení a v případě přeshraniční fakturace také souhrnné hlášení.