Musíte se ze zákona registrovat k DPH? Přinášíme návod za krokem
Vztahuje se na vás povinnost registrovat se k DPH na základě zákona? Přinášíme návod, jak postupovat krok za krokem.
Od 1. ledna 2025 platí, že pokud překročíte jeden ze dvou zákonem stanovených limitů, vzniká vám povinnost registrovat se k platbě DPH. Oba limity se týkají vašeho obratu.
Prvním limitem je obrat ve výši 2 miliony Kč za kalendářní rok. Pokud tuto hranici překročíte, musíte si podat přihlášku k registraci k DPH, a to do 10 pracovních dnů od překročení tohoto limitu. V takovém případě se stáváte plátcem DPH od 1. ledna následujícího kalendářního roku. Alternativně si také můžete v přihlášce vybrat možnost, že se chcete stát plátcem již druhý den po překročení zmíněného obratu. Taková varianta je ale čistě dobrovolná.
Druhým limitem je částka 2 536 500 Kč. Pokud budete mít během kalendářního roku obrat vyšší, než je tento limit, stáváte se ze zákona plátcem DPH ode dne následujícího po překročení obratu. Opět platí, že přihlášku k registraci je nutné podat do 10 pracovních dnů ode dne, kdy jste limit překročili.
Příklad č.1: Váš obrat překročil 10. září 2025 částku 2 miliony Kč. Do 10 pracovních dnů, v tomto případě tedy do 24. září 2025, proto musíte podat přihlášku k registraci k DPH. Od 1. ledna 2026 se pak stáváte plátcem DPH.
Případně si můžete vybrat, že se dobrovolně stanete plátcem DPH od druhého dne po překročení obratu, tedy od 11. září 2025.
Příklad č.2: Váš obrat překročil 12. listopadu 2025 částku 2 536 500 Kč. Do 10 pracovních dnů, v tomto případě do 26. listopadu 2025, proto musíte podat přihlášku k registraci k DPH. Plátcem se ale stáváte již od druhého dne po překročení obratu, tedy od 13. listopadu 2025.
Co když jste už podali přihlášku po překročení první hranice?
Velmi snadno také může nastat situace, že podáváte přihlášku k registraci k DPH po překročení limitu 2 536 500 Kč, ale v daném kalendářním roce jste už před časem podali přihlášku po překročení limitu 2 miliony korun. Pak platí, že první podaná přihláška, tedy ta vztahující se k limitu 2 miliony korun, je podáním nové přihlášky po překročení limitu 2 536 500 Kč neplatná.
Jaké příjmy se do limitů nepočítají?
Ne všechny vaše příjmy se ale do uvedených limitů započítávají. Nepočítají se:
- příjmy osvobozené od daně bez nároku na odpočet (např. finanční či pojišťovací činnost, nájem nemovité věci apod.),
- fakturace do zahraničí,
- úplata za dodání či poskytnutí DM, pokud nejde o ekonomickou činnost osoby povinné k dani.
Jak se k platbě DPH přihlásit?
Jak jsme uvedli, přihlášku k registraci k DPH musíte podat do 10 pracovních dnů od překročení obratu. Postup je v obou případech překročení limitu totožný:
- Vyplňte registrační formulář a uveďte údaje o podnikající osobě či právnické osobě.
- K registraci přiložte potřebné přílohy. Ačkoli neexistuje žádný zákonem daný seznam, obvykle se doporučuje přiložit:
- doložení obratu - fakturace za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců,
- doložení místa výkonu podnikání (např. smlouvo o nájmu),
- doložení bankovních účtů, které registrujete (smlouva o bankovním účtu).
- Po odeslání registrace vyčkejte na potvrzení od finančního úřadu v podobě “Rozhodnutí o registraci”. V něm vám finanční úřad přiřadí platné DIČ, zdaňovací období DPH (při registraci jde vždy o měsíční období) a datum, ke kterému se stáváte plátce DPH. Na toto rozhodnutí o registraci má finanční úřad 30 dní.
- Poté, co se stanete plátcem DPH, je potřeba upravit vaše fakturační údaje tím, že do nich doplníte přidělené DIČ. Toto DIČ je nutné uvádět především u přeshraničních nákupů, aby bylo správně fakturováno v režimu přenesené daňové povinnosti.
- Následně musíte každý měsíc podávat přiznání k DPH, kontrolní hlášení a v případě přeshraniční fakturace také souhrnné hlášení.
Za nedodržení termínu registrace jsou sankce
Termíny registrace k DPH a následné termíny k podání jednotlivých dokumentů je dobré si ohlídat. Pokud totiž nějaký termín nedodržíte, hrozí vám sankce. Pokuta vám hrozí za nedodržení termínu registrace k DPH v případě překročení zákonného limitu, a stejně tak i za každé včas nepodané daňové přiznání a kontrolní hlášení. Pokuta za opožděné tvrzení daně činí 0,05 % denně z daňové povinnosti.