Kdy se stáváte plátcem DPH a co to pro vás znamená?
Pokud podnikáte může se na vás za určitých okolností vztahovat také povinnost odvádět DPH. Někdy záleží jen na vašem rozhodnutí, jindy vám to nařizuje zákon.
Kdy se můžete stát plátcem DPH dobrovolně?
Plátcem DPH se může každý podnikatel stát dobrovolně. V takovém případě se k DPH aktivně sám zaregistruje.
Pro podnikatele může mít dobrovolná registrace řadu výhod. Pokud například nakupujete zboží nebo služby od jiných plátců DPH a chcete si uplatnit nárok na odpočet DPH na vstupu, je potřeba být k DPH zaregistrován.
Kdy registraci k DPH nařizuje zákon?
V některých případech nařizuje registraci k DPH zákon. Děje se tak v případě, že váš obrat za posledních 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne stanovený limit. Ten je v roce 2024 stanovený na 2 miliony Kč. Pokud ho překročíte, musíte se stát plátcem DPH povinně.
V takovém případě se musíte registrovat k DPH do 15 dnů od konce měsíce, ve kterém jste hranici překročili. Plátcem DPH se stáváte od prvního dne druhé měsíce, jenž následuje po měsíci, kdy byl stanovený obrat překročen.
Příklad: Obrat 2 miliony korun jste překročili 10. ledna. Pak musíte registraci k DPH podat do 15. února a plátcem DPH se stáváte od 1. března.
Dále se stáváte plátcem, pokud jste nabyli majetek privatizací či prodejem (obchodního) závodu nebo fúzí.
Plátcem DPH se stáváte také v případě, že jste zdědili ekonomickou činnost po zemřelém, který byl plátcem DPH.
Co je to identifikovaná osoba?
S platbou DPH se pojí také institut tzv. identifikované osoby k DPH. Jde o specifický status, který se vztahuje na subjekty, které nejsou plátci DPH, ale mají povinnost registrovat se k DPH z důvodu specifických podmínek. Těmi mohou být třeba přeshraniční transakce s jinými plátci DPH v rámci EU.
Identifikovanou osobou se stáváte v 5 případech:
1 – Když máte povinnost platit daň z příjmu, nejste plátcem DPH, nejste právnická osoba nepovinná k dani, a kupujete v tuzemsku zboží z jiného členského státu EU a toto zboží je předmětem DPH. Výjimku představuje situace, kdy jste pouze v pozici prostředníka v tzv. třístranném obchodu v rámci EU.
2 – Když máte povinnost platit daň z příjmu, máte sídlo nebo provozovnu v tuzemsku, nejste plátcem DPH a přijmete zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku.
Může se jednat například o poskytnutí nějaké služby, o dodání zboží včetně jeho instalace, případně o montáž nebo dodání zboží soustavami či sítěmi.
3 – Když máte povinnost platit daň z příjmu, máte sídlo nebo provozovnu v tuzemsku, nejste plátcem DPH a poskytnete službu s místem plnění v jiném členském státě podle ustanovení § 9 odst. 1 ZDPH, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně.
4 – Když máte povinnost platit daň z příjmu, nejste plátcem DPH, máte sídlo nebo provozovnu v tuzemsku a poskytujete vybrané služby v rámci zvláštního režimu jednoho správního místa.
5 – Když máte povinnost platit daň z příjmu, nejste plátcem DPH, nejste právnická osoba nepovinná k dani a kupujete v tuzemsku zboží z jiného členského státu podle § 2b ZDPH.
Jaké se na vás vztahují povinnosti jakožto plátce DPH?
Na plátce DPH se vztahuje několik povinností daných zákonem. Není to však nic složitého.
- Vystavování faktur s DPH: Na veškerých fakturách, které budete vystavovat, musíte uvádět výši DPH, typ DPH (základní, snížená sazba) a další náležitosti.
- Podávání daňového přiznání k DPH: Jakožto plátce DPH musíte pravidelně podávat daňové přiznání k DPH (měsíčně nebo čtvrtletně v závislosti na obratu). V přiznání musíte vykázat DPH na výstupu (ze svých prodejů) a DPH na vstupu (z nákupů, které si mohou odečíst). Kromě daňového přiznání musíte podávat také kontrolní hlášení. Pokud dodáváte zboží či poskytujete službu do jiného členského státu EU, musíte podat také souhrnné hlášení.
- Platba DPH: Pokud máte na výstupu více DPH než na vstupu, musíte rozdíl uhradit finančnímu úřadu.
- Evidence pro DPH: Musíte vést řádnou evidenci o všech obchodních transakcích, které mají vztah k DPH (např. přijaté a vydané faktury).
Jaké jsou v ČR sazby DPH?
V České republice existují 2 sazby DPH:
- Základní sazba DPH: Ta činí 21 %.
- Snížená sazba DPH: Ta činí 12 % a uplatňuje se na vybrané produkty a služby (např. potraviny, léky, …)
V České republice pak existuje ještě tzv. nulová sazba daně. Ta se vztahuje na zboží a služby osvobozené od DPH. Například na na dodání knih a poskytnutí obdobných služeb za podmínek vymezených v § 71i zákona o DPH.
Co se mění od 1. ledna 2025?
Od 1. ledna dochází k novelizaci zákona o DPH, která systém plátcovství DPH mění. Novela bude nově obsahovat implementační část, která se dotkne malých podniků.
Od 1. ledna 2025 bude platit, že zmíněný limit 2 miliony korun se bude počítat za celý kalendářní rok, a pokud ho překročíte, stáváte se plátcem DPH až od 1. ledna následujícího roku.
Příklad: Obrat 2 miliony korun jste překročili 3. března 2025. Plátcem DPH se tak stáváte od 1. ledna 2026.
Ovšem pozor: Novela také zavádí druhý limit obratu – a to 2.536.500 Kč za kalendářní rok. Pokud jej překročíte, stáváte se plátcem DPH okamžitě.
Stará pravidla pro povinnou registraci plátce se použijí naposledy pro překročení limitu obratu 2 mil. Kč za období 01/2024 až 12/2024 - v tomto případě musíte podat registraci k DPH do 15. ledna 2025 a stanete se plátcem od 1. února 2025.