Bookeepio | Jak na přefakturaci služeb, když nakupujete od plátce DPH?
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím. Dozvědět se více

Jak na přefakturaci služeb, když nakupujete od plátce DPH?

V praxi se často můžete setkat s pojmem přefakturace, neboli přeúčtování služeb. K tomu dochází, když určitý subjekt (fyzická nebo právnická osoba) nakoupí službu od dodavatele a následně ji přeúčtuje (přefakturuje) jinému subjektu. 

S touto praxí se můžete setkat v řadě odvětví. Zejména v právních, poradenských, marketingových nebo IT službách je to běžná praxe. Například u právních a daňových služeb je to z důvodu, že ti, kteří si služby advokátních či daňových společností objednávají, je následně často přeúčtují svým klientům.

V Bookeepiu se běžně setkáváme s tím, že mnoho podnikatelů a společností, kterých se přefakturace týká, tápe. Zejména ohledně pravidel, která se na tento proces vztahují. Nejasnosti panují hlavně v souvislosti s daní z přidané hodnoty (DPH). A nejčastější otázky se týkají právě možnosti uplatnění DPH na vstupu, případně jak je to s DPH na výstupu.

Jak na přefakturaci služeb, když nakoupíte od plátce DPH?

Veškerý proces a vše s ním související je podrobně upraven v zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. Vyznat se v zákonech však nebývá snadné, a tak si to pojďme zjednodušit.

Příklad: Jakožto společnost si zakoupíte službu od jiné společnosti, která je plátcem DPH. V takovém případě máte právo si tuto vámi zaplacenou DPH uplatnit na vstupu.

Co to ale v praxi znamená? Když od jedné společnosti nakupujete službu, kterou budete následně přefakturovávat jiné společnosti, můžete tuto službu zařadit do svého účetnictví, příp. daňové evidence jako nákladovou položku. A uplatnit si tak odpočet DPH na vstupu.

Pokud si DPH na vstupu takto uplatníte, pak při přeúčtování služeb jiné společnosti musíte na výstupu uplatnit DPH podle pravidel pro zdanitelné plnění. V takovém případě uvedete DPH na výstupu v okamžiku uskutečnění zdanitelného plnění. To může být buď den poskytnutí služby, nebo den vystavení daňového doklad. Rozhodující je, který z těchto dní nastane dříve. Viz zákon o DPH:

§ 21 odst. 3 zákona o DPH

(3) Při poskytnutí služby se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem jejího poskytnutí nebo dnem vystavení daňového dokladu s výjimkou splátkového nebo platebního kalendáře nebo dokladu na přijatou úplatu, a to tím dnem, který nastane dříve.

Pozor na zachování stejné sazby DPH

Při přefakturaci je nutné uplatnit stejnou sazbu DPH, která byla uplatněna při původním nákupu. Pokud tedy byla služba zakoupena například s DPH v základní sazbě, musí být na výstupu přefakturována také se základní sazbou DPH. Nebo ekvivalentně s jinou sazbou, pokud byla při nákupu použita jiná sazba. Stěžejní je, že sazba DPH odečtená na vstupu a sazba DPH odečtená na výstupu se musí shodovat.

Samotné přeúčtování také musíte zdokumentovat vystavením faktury. Ta musí obsahovat všechny náležitosti daňového dokladu, tedy:

  • údaje o dodavateli a odběrateli,
  • předmět plnění,
  • částku a cenu bez DPH, 
  • sazbu a výši DPH,
  • údaje o datumu plnění.

Příklad: Společnost „Stavebniny a.s.“ si objednala právní služby u advokátní kanceláře „Šrámek“ za 100 000 Kč bez DPH. K této ceně byla připočtena DPH ve výši 21 %, což znamená, že celková cena za právní služby byla 121 000 Kč, kde DPH činí 21 000 Kč.

Společnost „Stavebniny a.s.“ poté tuto službu přefakturovala daňové kanceláři „Michálek“. Přefakturovaná částka byla stejná jako původní cena za právní služby, tedy 121 000 Kč včetně DPH.

Jak na přefakturaci bez DPH?

Při přefakturaci mohou nastat i situace, kdy můžete zakoupené zboží či služby přefakturovat dále bez DPH. Jde ale o specifické případy s jasnými pravidly. Pokud jste některé náklady nakoupili bez DPH, například správní poplatky nebo kolky, můžete je přefakturovat opět bez DPH. Musíte však dodržet pravidlo, že účtujete přes účty účetní třídy 3. V tomto případě se přefakturování uskutečňuje bez DPH.  

Účty účetní třídy 3, tedy zúčtovací vztahy, se používají podle českého účetního standardu č. 019. Ten udává, že se v případě vyúčtování přijatých služeb mohou objevit i náklady, které nepatří do nákladů účetní jednotky. Těmito náklady se rozumí například:

  • soukromé telefonní hovory,
  • přepravné,
  • nájemné. 

A spadají sem i například kolky nebo správní poplatky. A právě takové náklady se účtují na účty účetní třídy 3, tedy na zúčtovací vztahy. 

Z hlediska DPH vyplývá, že náklady jako např. kolky či správní poplatky nejsou zatíženy DPH. To znamená, že na tyto položky nemůžete uplatnit DPH na vstupu a zároveň na výstupu neodvádíte žádnou daň. V takovém případě není možné vystavit daňový doklad a společnost, které služby přeúčtováváte, si nemůže nárokovat odpočet DPH.

Příklad: Právní kancelář „Šrámek“ zaplatila soudní poplatek ve výši 2 000 Kč. Tento poplatek není zdaněn DPH, takže celková částka je také 2 000 kč bez DPH. Tato právní kancelář účtuje správní poplatek na účet, který se týká zúčtovacích vztahů, tedy na účet účetní třídy 3. Právní kancelář „Šrámek“ následně tento soudní poplatek přefakturuje svému klientovi ve výši 2 000 Kč bez DPH.