Bookeepio | Jak funguje registr plátců DPH?
Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím. Dozvědět se více

Jak funguje registr plátců DPH?

Pokud jste plátci DPH, může vám být v rámci vašeho podnikání registr plátců DPH poměrně užitečný. Zjistíte tam například, zda je váš dodavatel rovněž plátcem DPH. Tato informace by standardně měla být součástí faktury od dodavatele, ale bohužel se na to nelze spoléhat. Pokud si tedy potřebujete ověřit, zda je Váš obchodní partner plátcem DPH, raději se do registru podívejte. Ani uvedení DIČ na faktuře ještě neznamená, že je protistrana k DPH registrovaná. Finanční úřad DIČ přiděluje již na začátku podnikání, bez ohledu na status z hlediska DPH. 

Jako plátci DPH si také můžete v registru prověřit své obchodní partnery.

Co je to registr plátců DPH?

Registr plátců DPH (daň z přidané hodnoty) je seznam subjektů, které jsou registrovány jako plátci této daně. V České republice je spravován Ministerstvem financí České republiky (MFČR). 

Co všechno můžete z registru zjistit?

Registr plátců DPH vám nabízí pestré spektrum informací o každém subjektu, který je plátcem DPH. Po vyhledání konkrétního subjektu zjistíte následující informace:

  • DIČ - daňové identifikační číslo daného subjektu,
  • jeho obchodní firmu a sídlo,
  • informace o finančním úřadu, pod který konkrétní plátce DPH spadá,
  • údaje o jeho platební spolehlivosti,
  • bankovní účty daného subjektu určené ke zveřejnění,
  • údaje o registraci k DPH

Informace o platební neschopnosti pro vás může být klíčová

Zejména údaje o platební spolehlivosti vašeho dodavatele pro vás může být při rozhodování klíčová. Pokud ho totiž správce daně na základě zákona o DPH označil za nespolehlivého plátce, znamená to, že došlo k závažnému porušení povinností, které se ke správě daní vztahují.

Toto označení se sice týká jen vašeho dodavatele, ale může to zkomplikovat podnikání i vám. Pokud vám totiž nespolehlivý plátce dodá zboží nebo služby, tak vy ručíte za daň z přidané hodnoty, kterou tento nespolehlivý plátce neodvedl, a to v plné výši, ve které ji tento nespolehlivý plátce měl odvést.

Stejně tak jsou pro vás důležité i bankovní účty vašeho dodavatele. Pokud mu totiž zaplatíte na jiný účet, než jaký má uvedený v registru, ručíte za odvod daně opět vy. A v tomto případě už nehraje roli, zda jde o spolehlivého nebo nespolehlivého plátce. Za daň však ručíte pouze v případě, že částka překročí 540 tisíc Kč. Tedy dvojnásobek částky podle zákona upravujícího omezení plateb v hotovosti.

Ne vždy je plátce jako plátce

Jakkoliv to zní zvláštně, neplatí, že vždy když najdete daný subjekt v registru, můžete jej považovat za plátce DPH i směrem ke svému podnikání. Existují totiž dva režimy.

V jednom režimu jsou plátci DPH, kteří jsou registrovaní pro účely České republiky. Pak platí, že pokud od nich odebíráte zboží nebo služby, přistupujete k nim jako k plátcům DPH tak, jak jste zvyklí.

Ve druhém režimu jsou subjekty, které se registrovaly coby identifikované osoby. Tehdy se jedná o plátce DPH pouze při pořízení zboží ze zemí EU nebo při přijetí služby ze zahraničí. Naopak v případě tuzemských transakcí se tento subjekt chová jako neplátce DPH.

Kde můžete do registru nahlížet?

Do Registru plátců DPH můžete nahlížet na stránkách MFČR přes portál MOJE daně. Abyste zde mohli plátce vyhledat, je potřeba zadat jeho daňové identifikační číslo (DIČ), které ale nemusí být vždy známé.

Druhou možností je proto vyhledání plátce s použitím systému ARES (Administrativní registr ekonomických subjektů). Zde stačí zadat IČ (identifikační číslo) nebo jméno subjektu.

Pokud je vyhledávaný subjekt zároveň plátcem DPH, tak vám ARES tuto informaci zobrazí. Po prokliknutí se následně dostanete na stránky celostátního Registru plátců DPH s detailními informacemi o daném plátci.

Pro kontrolu plátců DPH z Evropské unie využijte mezinárodní systém VIES, kde stačí zadat vybraný členský stát a DIČ subjektu.